Vicor Corporation VE-21Z-EW-F2
VE-21Z-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-21Z-EW-F2.pdf
Availability of VE-21Z-EW-F2
QUANTITY
VE-21Z-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EW-F2
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-21Z-EW-F2
CABLE D-SUB-AMU37B/AE37M/AMU37B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
DIODE GEN REV 800V 150A DO205AA datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf