Vicor Corporation VE-21Z-EW-F4
VE-21Z-EW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-21Z-EW-F4.pdf
Availability of VE-21Z-EW-F4
QUANTITY
VE-21Z-EW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EW-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EW-F4
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EW-F4 Details Description
Related parts for VE-21Z-EW-F4
RES SMD 3.9 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 35 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 173MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FILTER COMPACT 1.6A PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.5MM datasheet.pdf
FIBER OPTICS CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf