Vicor Corporation VE-21Z-EY-B1
VE-21Z-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-EY-B1.pdf
Availability of VE-21Z-EY-B1
QUANTITY
VE-21Z-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-EY-B1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-21Z-EY-B1
FIXED IND 27NH 1.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.12 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 10POS datasheet.pdf
DIN-POWER F048FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
22UF 63V 5X11 datasheet.pdf