Vicor Corporation VE-21Z-MW-S
VE-21Z-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-21Z-MW-S.pdf
Availability of VE-21Z-MW-S
QUANTITY
VE-21Z-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MW-S
Related LinksVE-21, VE-21Z-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MW-S Details Description
Related parts for VE-21Z-MW-S
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 20X2 TRANSMISSIVE datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf