Vicor Corporation VE-21Z-MX-F4
VE-21Z-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-21Z-MX-F4.pdf
Availability of VE-21Z-MX-F4
QUANTITY
VE-21Z-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MX-F4
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-21Z-MX-F4
HEATSHRINK POLY 2" BLK 48" 5 PC datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
BOARD COMPUTER SGL EPIR ZDOT datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 1A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf