Vicor Corporation V24B24E200BL
V24B24E200BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B24E200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24E200BL.pdf
Availability of V24B24E200BL
QUANTITY
V24B24E200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24E200BL
Internal Part NumberEIS-V24B24E200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24E200BL
Related LinksV24B24, V24B24E200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24E200BL Details Description
Related parts for V24B24E200BL
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 160POS datasheet.pdf
IC HALL SWITCH UNIPO 3V SOT23W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 931 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3MM IDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 90POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf