Vicor Corporation VE-21Z-MY-B1
VE-21Z-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-21Z-MY-B1.pdf
Availability of VE-21Z-MY-B1
QUANTITY
VE-21Z-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MY-B1
Related LinksVE-21Z, VE-21Z-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-21Z-MY-B1
Crystal 4.194304MHz 30ppm 16pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 220POS 0.5MM DUAL SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RELAY & SWITCH HSG 3CKT BLK datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SISO 16SOIC datasheet.pdf
DVI CABLE KIT 2 X DVI MALE 1FT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf