| Internal Part Number | EIS-VE09P00151K | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 21J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |