Littelfuse 30KPA270C
30KPA270C picture photo
Mfg. Part Number
30KPA270C
Brief Description
TVS DIODE 270VWM 458.01VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA270C.pdf
Availability of 30KPA270C
QUANTITY
30KPA270C Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA270C
Internal Part NumberEIS-30KPA270C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)270V
Voltage - Breakdown (Min)285.01V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp458.01V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA270C
Related Links30KP, 30KPA270C Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA270C Details Description
Related parts for 30KPA270C
TRANSFORMER AUDIO 100CT/8 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SO datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 24TFBGA datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf