Vicor Corporation VE-220-EW-B1
VE-220-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-220-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-220-EW-B1.pdf
Availability of VE-220-EW-B1
QUANTITY
VE-220-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-220-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-220-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-220-EW-B1
Related LinksVE-220, VE-220-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-220-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-220-EW-B1
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 7POS datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ESTOP 40DIA datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256CQFP datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf