Vicor Corporation VE-22J-IX-F2
VE-22J-IX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22J-IX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-22J-IX-F2.pdf
Availability of VE-22J-IX-F2
QUANTITY
VE-22J-IX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22J-IX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-22J-IX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22J-IX-F2
Related LinksVE-22J, VE-22J-IX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22J-IX-F2 Details Description
Related parts for VE-22J-IX-F2
IDC CABLE - MDN14K/MC14M/X datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3/16 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 135 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TO277A datasheet.pdf