Vicor Corporation VE-22K-IX-S
VE-22K-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-22K-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-22K-IX-S.pdf
Availability of VE-22K-IX-S
QUANTITY
VE-22K-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22K-IX-S
Internal Part NumberEIS-VE-22K-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22K-IX-S
Related LinksVE-22, VE-22K-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22K-IX-S Details Description
Related parts for VE-22K-IX-S
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 16AWG GRY datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 37POS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf