Vicor Corporation VE-22L-CX-F4
VE-22L-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22L-CX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-22L-CX-F4.pdf
Availability of VE-22L-CX-F4
QUANTITY
VE-22L-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22L-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-22L-CX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22L-CX-F4
Related LinksVE-22L, VE-22L-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22L-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-22L-CX-F4
CAP ARRAY 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4-PHASE 48QFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 1.078K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf