Vicor Corporation VE-22M-MY-S
VE-22M-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-22M-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-22M-MY-S.pdf
Availability of VE-22M-MY-S
QUANTITY
VE-22M-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22M-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-22M-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22M-MY-S
Related LinksVE-22, VE-22M-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22M-MY-S Details Description
Related parts for VE-22M-MY-S
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X16 GRY datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 60MA 12.57 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf