Vicor Corporation VE-22N-EX-F1
VE-22N-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22N-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-22N-EX-F1.pdf
Availability of VE-22N-EX-F1
QUANTITY
VE-22N-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22N-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-22N-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22N-EX-F1
Related LinksVE-22N, VE-22N-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22N-EX-F1 Details Description
Related parts for VE-22N-EX-F1
CABLE ASSY FIBER SC-SC 5 METER datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 25POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DRING ECE094 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM FINISAR datasheet.pdf
AXL F BK EC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AC datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 1600VDC DRAWING T4 datasheet.pdf