Vicor Corporation VE-22P-MY-F1
VE-22P-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22P-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VE-22P-MY-F1.pdf
Availability of VE-22P-MY-F1
QUANTITY
VE-22P-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22P-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-22P-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22P-MY-F1
Related LinksVE-22P, VE-22P-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22P-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-22P-MY-F1
IC SWITCH DUAL 1X1 8DSBGA datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 60-65 A/T datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY (T datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 8A datasheet.pdf