Vishay/Dale CRCW12062R80FNEA
CRCW12062R80FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062R80FNEA
Brief Description
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062R80FNEA.pdf
Availability of CRCW12062R80FNEA
QUANTITY
CRCW12062R80FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062R80FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062R80FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062R80FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062R80FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062R80FNEA Details Description
Related parts for CRCW12062R80FNEA
TRANS NPN 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC PFC CTLR CRITICAL CONF 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf