Vicor Corporation VE-22R-MW-F2
VE-22R-MW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22R-MW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VE-22R-MW-F2.pdf
Availability of VE-22R-MW-F2
QUANTITY
VE-22R-MW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22R-MW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-22R-MW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22R-MW-F2
Related LinksVE-22R, VE-22R-MW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22R-MW-F2 Details Description
Related parts for VE-22R-MW-F2
CORD SJT 18AWG 3COND SHLD 2M datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
RELAY SSR AC 240VAC 50A PNL datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 22POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748LT3575 37UH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf