Vicor Corporation VE-22Z-IY-F1
VE-22Z-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-22Z-IY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-22Z-IY-F1.pdf
Availability of VE-22Z-IY-F1
QUANTITY
VE-22Z-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-22Z-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-22Z-IY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-22Z-IY-F1
Related LinksVE-22Z, VE-22Z-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-22Z-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-22Z-IY-F1
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER/GRN WHT DIFF datasheet.pdf