Vicor Corporation VE-23N-EX-S
VE-23N-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-23N-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-23N-EX-S.pdf
Availability of VE-23N-EX-S
QUANTITY
VE-23N-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-23N-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-23N-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-23N-EX-S
Related LinksVE-23, VE-23N-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-23N-EX-S Details Description
Related parts for VE-23N-EX-S
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R INPUT SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf