Vicor Corporation VE-240-EX-B1
VE-240-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VE-240-EX-B1.pdf
Availability of VE-240-EX-B1
QUANTITY
VE-240-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-240-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-EX-B1
Related LinksVE-240, VE-240-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-240-EX-B1
DIODE ZENER ARRAY 3V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOD323 datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-MSOP datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf