Vicor Corporation VE-24B-IV-B1
VE-24B-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-24B-IV-B1.pdf
Availability of VE-24B-IV-B1
QUANTITY
VE-24B-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-IV-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-IV-B1
LINEAR POSITIO SENSOR MODULE PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 60W TO272-4 datasheet.pdf
PMU+CHGR+8 LDO+1 BUCK 30USMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 5SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 50W DO5 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf