Vicor Corporation VE-24B-IX-B1
VE-24B-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24B-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-24B-IX-B1.pdf
Availability of VE-24B-IX-B1
QUANTITY
VE-24B-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24B-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24B-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)790mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24B-IX-B1
Related LinksVE-24B, VE-24B-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24B-IX-B1 Details Description
Related parts for VE-24B-IX-B1
CONN HDR 3POS R/A KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 190V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 50MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
FAN HEATER 100W 0.89A 120A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1 BK 5X4' datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WM WHT 500LM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf