Vicor Corporation VE-21L-CV-F1
VE-21L-CV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-CV-F1.pdf
Availability of VE-21L-CV-F1
QUANTITY
VE-21L-CV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CV-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-CV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CV-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-CV-F1
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf