Vicor Corporation VE-24D-IU-B1
VE-24D-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24D-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-24D-IU-B1.pdf
Availability of VE-24D-IU-B1
QUANTITY
VE-24D-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24D-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24D-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24D-IU-B1
Related LinksVE-24D, VE-24D-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24D-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24D-IU-B1
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC LI-ION CHRG 800MA 6.6V 10SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf