Vicor Corporation VE-24H-IU-B1
VE-24H-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VE-24H-IU-B1.pdf
Availability of VE-24H-IU-B1
QUANTITY
VE-24H-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-IU-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-IU-B1
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 32POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3+GND 3A M20 datasheet.pdf
GROUND CORD REPLACE BL datasheet.pdf
LED MOD 6500K 1360LM 80CRI datasheet.pdf
16-/32- Channel, Serially Controlled 4 з 1.8 V to 5.5 V, [2.5 V, Analog Multiplexers IC datasheet.pdf