Vicor Corporation VE-24H-MW-B1
VE-24H-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VE-24H-MW-B1.pdf
Availability of VE-24H-MW-B1
QUANTITY
VE-24H-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-MW-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-MW-B1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ SMD 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf