Vicor Corporation VE-24H-MX-B1
VE-24H-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-24H-MX-B1.pdf
Availability of VE-24H-MX-B1
QUANTITY
VE-24H-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-MX-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-MX-B1
IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO220AB datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 8A 68-LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf