Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-800-R
BK-S505H-V-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-800-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 800MA 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-800-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-800-R
QUANTITY
BK-S505H-V-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-800-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-800-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.632
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.237 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-800-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-800-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-800-R
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS DL 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf