Vicor Corporation VE-24J-CV-B1
VE-24J-CV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24J-CV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VE-24J-CV-B1.pdf
Availability of VE-24J-CV-B1
QUANTITY
VE-24J-CV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24J-CV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24J-CV-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24J-CV-B1
Related LinksVE-24J, VE-24J-CV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24J-CV-B1 Details Description
Related parts for VE-24J-CV-B1
CONN COMMONING DEVICE 36POS datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.95"LX4.92"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf