Vicor Corporation VE-24J-MY-F1
VE-24J-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24J-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-24J-MY-F1.pdf
Availability of VE-24J-MY-F1
QUANTITY
VE-24J-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24J-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24J-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24J-MY-F1
Related LinksVE-24J, VE-24J-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24J-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-24J-MY-F1
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2MSPS 3CH 32LFCSP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
LED OSLON 590NM YELLOW SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 2/15-2/17 #8 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf