Vicor Corporation VE-24K-CX-B1
VE-24K-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24K-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-24K-CX-B1.pdf
Availability of VE-24K-CX-B1
QUANTITY
VE-24K-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24K-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24K-CX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24K-CX-B1
Related LinksVE-24K, VE-24K-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24K-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-24K-CX-B1
CONN RCPT 23POS W/PIN BOX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 60POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
NBC-MS/ 0 5-94B/FS SCO US datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 25.25" X 20.87" datasheet.pdf