Vicor Corporation VE-24M-IU-B1
VE-24M-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24M-IU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-24M-IU-B1.pdf
Availability of VE-24M-IU-B1
QUANTITY
VE-24M-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24M-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24M-IU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24M-IU-B1
Related LinksVE-24M, VE-24M-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24M-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24M-IU-B1
JUMPER-H1504TR/A3048A/H1504TR10" datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf