Vicor Corporation VE-24M-MW-S
VE-24M-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24M-MW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VE-24M-MW-S.pdf
Availability of VE-24M-MW-S
QUANTITY
VE-24M-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24M-MW-S
Internal Part NumberEIS-VE-24M-MW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24M-MW-S
Related LinksVE-24, VE-24M-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24M-MW-S Details Description
Related parts for VE-24M-MW-S
MOD PHASE CONTROL SSR 40A 120VAC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 250MA SOD523 datasheet.pdf
CAP 1500F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO263AB datasheet.pdf
MICRO VIDEO PATCH CD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf