Vicor Corporation VE-24N-IW-B1
VE-24N-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24N-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-24N-IW-B1.pdf
Availability of VE-24N-IW-B1
QUANTITY
VE-24N-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24N-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24N-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24N-IW-B1
Related LinksVE-24N, VE-24N-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24N-IW-B1 Details Description
Related parts for VE-24N-IW-B1
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 40VC SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
LED SZR COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf