Vicor Corporation VE-24N-IY-B1
VE-24N-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24N-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VE-24N-IY-B1.pdf
Availability of VE-24N-IY-B1
QUANTITY
VE-24N-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24N-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24N-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.70A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24N-IY-B1
Related LinksVE-24N, VE-24N-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24N-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-24N-IY-B1
CAP CER 15PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 29POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 193MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf