Vicor Corporation VE-24R-EX-B1
VE-24R-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24R-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VE-24R-EX-B1.pdf
Availability of VE-24R-EX-B1
QUANTITY
VE-24R-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24R-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24R-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24R-EX-B1
Related LinksVE-24R, VE-24R-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24R-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24R-EX-B1
BATTERY PACK NIMH 12.0V 700MAH datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG #6 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 600V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 450MA 621 MOHM datasheet.pdf
LINE FILTER 0.9MH 3 IDC SS COIL datasheet.pdf
HOTGAS NOZZLE 57X18.5 WQB datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf