Vicor Corporation VE-24X-CX-B1
VE-24X-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24X-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VE-24X-CX-B1.pdf
Availability of VE-24X-CX-B1
QUANTITY
VE-24X-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24X-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24X-CX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24X-CX-B1
Related LinksVE-24X, VE-24X-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24X-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-24X-CX-B1
IC OPAMP GP 237KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC 16BIT TXRX 3-ST 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4605EV datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" YEL FLOAT datasheet.pdf