Vicor Corporation VE-24Y-CV-F2
VE-24Y-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-CV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VE-24Y-CV-F2.pdf
Availability of VE-24Y-CV-F2
QUANTITY
VE-24Y-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-CV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-CV-F2
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-CV-F2 Details Description
Related parts for VE-24Y-CV-F2
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
FUSE INDUST 40A 690V CLASS AM datasheet.pdf
IC FPGA 326 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC INDUSTRIAL BUS 20-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 4W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf