Vicor Corporation VE-24Y-CY-B1
VE-24Y-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VE-24Y-CY-B1.pdf
Availability of VE-24Y-CY-B1
QUANTITY
VE-24Y-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-CY-B1
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-24Y-CY-B1
REG SW -8V .6A HORZ datasheet.pdf
IC HI CURRNT BUFF 11CH 28-HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA 4V DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .050 R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf