Vicor Corporation VE-24Y-EW-S
VE-24Y-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VE-24Y-EW-S.pdf
Availability of VE-24Y-EW-S
QUANTITY
VE-24Y-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-EW-S
Related LinksVE-24, VE-24Y-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-EW-S Details Description
Related parts for VE-24Y-EW-S
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.04 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 9.2K OHM 10% 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 2A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
SPARE 24 V W/FW KIT 1 W/ AIC-02 datasheet.pdf