Vicor Corporation VE-24Y-EX-B1
VE-24Y-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-24Y-EX-B1.pdf
Availability of VE-24Y-EX-B1
QUANTITY
VE-24Y-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-EX-B1
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24Y-EX-B1
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES 1.64M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf