Vicor Corporation VE-24Y-IU-B1
VE-24Y-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-24Y-IU-B1.pdf
Availability of VE-24Y-IU-B1
QUANTITY
VE-24Y-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-IU-B1
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24Y-IU-B1
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 170KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 4.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf