Vicor Corporation VE-24Z-CW-B1
VE-24Z-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Z-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-24Z-CW-B1.pdf
Availability of VE-24Z-CW-B1
QUANTITY
VE-24Z-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Z-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Z-CW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Z-CW-B1
Related LinksVE-24Z, VE-24Z-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Z-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-24Z-CW-B1
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 610MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf