Vicor Corporation VE-251-CW-F1
VE-251-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-251-CW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-251-CW-F1.pdf
Availability of VE-251-CW-F1
QUANTITY
VE-251-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-251-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-251-CW-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-251-CW-F1
Related LinksVE-251, VE-251-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-251-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-251-CW-F1
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP STKG MOD CLOSED END 30SAU datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOD CBL 12FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
03P UMNL HDR ASSY R/A, GW datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf