Vicor Corporation VE-25B-CW-F2
VE-25B-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25B-CW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VE-25B-CW-F2.pdf
Availability of VE-25B-CW-F2
QUANTITY
VE-25B-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25B-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25B-CW-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25B-CW-F2
Related LinksVE-25B, VE-25B-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25B-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-25B-CW-F2
IC ADC 12BIT 80MSPS DUAL 64-TQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 36POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf