Vicor Corporation VE-25B-MV-S
VE-25B-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25B-MV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-25B-MV-S.pdf
Availability of VE-25B-MV-S
QUANTITY
VE-25B-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25B-MV-S
Internal Part NumberEIS-VE-25B-MV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25B-MV-S
Related LinksVE-25, VE-25B-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25B-MV-S Details Description
Related parts for VE-25B-MV-S
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf