Vicor Corporation VE-25B-MY-F3
VE-25B-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25B-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-25B-MY-F3.pdf
Availability of VE-25B-MY-F3
QUANTITY
VE-25B-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25B-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25B-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25B-MY-F3
Related LinksVE-25B, VE-25B-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25B-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-25B-MY-F3
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf