Vicor Corporation VE-25D-IW-F3
VE-25D-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-25D-IW-F3.pdf
Availability of VE-25D-IW-F3
QUANTITY
VE-25D-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25D-IW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-IW-F3
Related LinksVE-25D, VE-25D-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-25D-IW-F3
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.63V 10-UDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 7A 8 MOHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 1000' datasheet.pdf