Vicor Corporation VE-25F-EW-S
VE-25F-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25F-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VE-25F-EW-S.pdf
Availability of VE-25F-EW-S
QUANTITY
VE-25F-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25F-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-25F-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25F-EW-S
Related LinksVE-25, VE-25F-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25F-EW-S Details Description
Related parts for VE-25F-EW-S
IC DUAL 4-INPUT MUX 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf